Organizacja stanowiska lutownika

Choć jakościowe i wytrzymałe lutowanie nie istnieje bez umiejętności lutowniczych, to nawet doświadczony profesjonalista niewiele jest w stanie zdziałać bez potrzebnych narzędzi, do których zalicza się nie tylko sprzęt, ale również materiały pozwalające na wykonanie odpornych i estetycznych łączeń. Co zalicza się do podstawowego wyposażenia lutownika i jakich lutów nie może zabraknąć przy jego stanowisku pracy?

Podstawowe wyposażenie lutownika

Podstawowym narzędziem będzie oczywiście odpowiedni palnik. Warto rozważyć zakup całego zestawu, w którym można znaleźć butle z gazem, reduktor, bezpieczniki i dysze. Dobrze jest zaopatrzyć się również w odpowiednią chemię, do której zalicza się między innymi środki czyszczące i topniki.

  Specjalista nie może zapomnieć również o odpowiednim zabezpieczeniu własnego ciała przed działaniem wysokiej temperatury, płomienia czy też oparów jakie tworzą się podczas procesu lutowania. Osoba lutująca powinna mieć na sobie odzież ochronną, specjalne gogle bądź przyłbicę, maskę, a także rękawice. Osoby, którym zależy na szybkim i bezpiecznym lutowaniu przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów, powinny rozważyć zainwestowanie w generator wodoru i tlenu.

Jakich lutów nie może zabraknąć na stanowisku lutownika?

Podstawowym materiałem do lutowania są oczywiście luty srebrne. Ich właściwości pozwalają na swobodne łączenie ze sobą nie tylko metali żelaznych, ale również ich nieżelaznych odmian, takich jak miedź, mosiądz, czy stal nierdzewna. Ten „łącznik” w firmie Soldtech dostępny jest w formie prętów otulonych i nietulonych, zwojów, taśm, szpul, ale również proszku, past czy pierścieni. W zależności od lutowanych elementow mogą być potrzebne luty cynowe, a także charakteryzujących się wysoką wytrzymałością luty mosiężne.

Przydatne będą również spoiwa miedziano-fosforowe, które pozwalają na miedzi z miedzią bez zastosowania topnika. Wszystkie wymienione rodzaje lutów można znaleźć w ofercie firmy Soldtech, która zajmuje się produkcją oraz sprzedażą materiałów i sprzętów do lutowania. Tutaj każdy specjalista znajdzie coś dla siebie – zaczynając od niezbędnego osprzętu, poprzez innowacyjne generatory wodoru i tlenu, a na wyposażeniu ochronnym kończąc.