Sprzęt ochronny do lutowania  


Lutowanie to technologia łączenia materiałów, która znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach – elektronice, jubilerstwie czy też przy produkcji różnorodnych wyrobów metalowych. Warto pamiętać, że jest to proces, w którym lutownik ma do czynienia z gorącymi narzędziami i kwasami. Jego obowiązkiem więc jest odpowiednie zabezpieczenie się. Co mówią o tym zasady BHP i jak powinien wyglądać strój lutownika?

Zasady BHP przy lutowaniu

W pierwszej kolejności lutownik jest zobowiązany do przygotowania stanowiska – odpowiedniego rozłożenia sprzętu, zabezpieczenia się go przed przemieszczaniem, włączenia indywidualnego wyciągu powietrza przy pracy w pomieszczeniu, a także usunięcia materiałów łatwopalnych i wybuchowych znajdujących się w bliskiej odległości. Każdy lutownik musi chronić się przed poparzeniami, dlatego też wszelkie nagrzewające się narzędzia, takie jak lutownica czy palniki muszą znajdować się w bezpiecznej odległości od ciała. Koniecznie należy pamiętać o tym, że sprzęt elektryczny powinien być uziemiony. Zasady BHP jasne mówią również o tym, jak ważne jest zapewnienie ochrony podczas pracy z kwasami i topnikami. Ich żrące działanie na skórę może mieć przykre konsekwencje, dlatego też każda osoba podejmująca się lutowania obowiązkowo musi mieć na sobie ochronny strój lutowniczy. Co wchodzi w jego skład?

Jak powinien wyglądać ochronny strój lutowniczy?

Lutowanie nie może rozpocząć się bez odpowiedniego zabezpieczenia stanowiska pracy oraz samego pracownika. Lutownik musi pamiętać przede wszystkim o zabezpieczeniu swoich dłoni, które stanowią jego podstawowe narzędzie pracy. Przydadzą się do tego wygodne rękawice spawalnicze lub do precyzyjnych prac rękawice powlekane z tkaniny poliurytanowej. W przypadku lutowania elektroniki ( lutowanie bardzo precyzyjne) można zastosować rękawice chroniące ręce przed działaniem topników, taki jak rękawice nitrylowe lub winylowe. Konieczne jest również zabezpieczenie górnych dróg oddechowych – w tym celu warto wykorzystać maskę FFP lub Kn95. Nie można zapomnieć także o ochronie oczu przy pomocy okularów z filtrem lub specjalnej przyłbicy. Specjalista w lutowaniu musi pamiętać również o odpowiednich ubraniach, najlepiej niepalne z długim rękawem. Wszystko to, a nawet więcej można znaleźć w ofercie naszej firmy, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży sprzętu i materiału lutowniczego, oferując swoim klientom również niezbędną odzież ochronną. W tym sklepie znaleźć można również nowoczesne generatory wodoru i tlenu, które zdecydowanie usprawnią proces lutowania twardego, zmniejszając jego koszty i zwiększając bezpieczeństwo.

Strój lutownika to podstawowe wyposażenie tego specjalisty. Bez niego, mimo posiadania najnowocześniejszego sprzętu lutowniczego, doświadczony profesjonalista nie podejmie się pracy.